HOME & FEES NEWS & EVENTS PHOTOS MAP & COURSE LAYOUT CONTACT US


NEWS & EVENTS

TAPORA GOLF CLUB

Twilight Golf  - Saturday afternoons    16 January – 5 March
2016 Club Days – Sunday from 10am

MARCH

Sat-Sun   12 - 13    Hit& Hook

Sun 20                       Captains versus Presidents  First round - Wharehine Stableford

Fri 25 - Mon 28       Easter Bogey  (Best two cards for the weekend)

APRIL

Sun 3                          Second round - Wharehine Stableford  First round - Peters Putts

Sun 10                       Cowbell at Tapora

Sun 17                       Final round - Wharehine Stableford (Best 2 cards determines winner)

Sun 24                       Qualifying for Men’s and Women’s Handicap Champs (Best Net scores,

                                    Top 8 men and women qualify

MAY

Sun 1                          The Okahukura Classic - Autumn Tournament

                                    Also qualifying for Men’s and Women’s Handicap Champs

Sun 8                          First round for Men’s and Women’s Handicap Champs (Best Net scores)

Sun 15                       Free Day          (Paparoa Men’s 18 Hole Open)

Sun 22                       Semi final Handicap Champs    Second round Peters Putts

Sun 29                       Final Handicap Champs 27 holes

JUNE

Sun 5                          37th Frothblower & Temperance Cup

Sun 12                       Free Day

Sun 19                       Jack Parsons Trophy (Best Net score)

Sun 26                       Drop-a-Club Day (Normal handicap with 14 clubs but handicap goes out 1 shot for every two clubs less carried ie: Putter and three clubs extra 5 shots)

JULY

Sun 3                          The Tapora Two Ball Competition - walk nine holes playing two balls

Sun 10                       Mid Season Members meeting at 11am then Town versus Country Match

                                    (Best five stableford scores from each team determines winner)

Sun 17                       First round Eclectic Competition - sponsored by Wellsford 4 Square          

Sun 24                       Second round Eclectic competition  Third round Peters Putts

AUGUST

Sun 7                          First round Net

Sun 14                       Second round Net

Sun 21                       Irish Stableford & Canadian Foursomes

Sun 28                       Mick Wilkie Trophy

SEPTEMBER

Sun 4 & Sun 11        Stroke Play Championship

                                    Senior , Intermediate, Junior, D Grade, Silver & Bronze

To be eligible to compete in these Championships, members should have participated in at least four previous club day competitions this season.

Sun 18                       Ambrose Tournament - Sponsored by Ballance

Sun 25                       Free Day      (Timber World Par 3 at Wellsford)

OCTOBER

Sun 2                          Stroke Play Championship (Best Net winners over two rounds)

Sun 9                          Final round Peters Putts (Best three putting scores over four rounds)                                       (Paparoa Men’s 18 Hole Open)

Sun 16                       Old Fellas versus Young Turks   Qualifying rounds Men’s & Women’s Open Championships (Top four qualify)         (Waiotira Men’s 18 Hole Open)

Sun 23                       Semi finals Open Match Play

Sun 30                       Open Finals 27 holes

NOVEMBER

Sun 6                          Tapora Spring Mixed Tournament - Sponsors to be confirmed

Sun 13                       Free Day                              (Men’s Champ of Champs at Kaikohe)

Sun 20                       Stableford with Twilight option

Sun 27                       Bring a Buddy Day

DECEMBER

4                                  Free Day

11                               Five holes qualifying best stableford tee off 11am then Prizegiving 12.30pm  AGM 1pm Shoot out holes to follow AGM

Club day will be on Sunday’s.

Draw at 10am but players wishing to play at other times in day may have their cards

accepted for competition.

Prizes for sponsored competitions will depend on numbers participating and any prizes

awarded shall be at the discretion of the committee.

 

Club Officials 2016             President - Mike Fletcher              423 9424

                                                Secretary - Wally McConnell        422 1822

                                                Captain - Christine Crow               423 7149

                                                Treasurer - Edith McConnell        422 1822



TAPORA GOLF CLUB - 2015 PROGRAMME

MARCH
  Sat 7 & Sun 8 Hit & Hook

Results of the fundraising weekend 7th and 8th March . 13 teams competed and the total amount raised was $2580 00

Winning team Two and a half Men Cameron McLean , Jacob and Rick Masters
Fishing winners Do Duck Inn Bruce Davies ,Adrienne Renton + Kath Smith
Golf Winners were the Southerners Colin Hannah, Joel MacLeod and Greg Chisnall

A huge thank you to our many sponsors with special mention made of Judd Contactors and Malcolm Smith who made substantial donations to the cause and this ensured that all teams competing received prizes . Well done to Edith McConnell and Barbara Hannah who catered so well for our always very grateful patrons .


  Sat 14 Twilight
  Sat 21 Twilight
  Sat 28 1st round Wharehine Stableford
  Captains versus Presidents
APRIL
  Fri 3 to Mon 6 Easter Bogey - best 2 cards over weekend
  Sat 11 2nd round Wharehine Stableford
  1st round Peters Putts
  Sat 18 Wharehine Stableford Final round - best 2 cards determines winner
  Sat 25 Qualifying for Mens and Womens Handicap Champs - best net scores
      Top 8 men and women qualify
  Sun 26 Tapora Autumn Tournament
  also qualifying for Mens and Womens Handicap Champs
MAY
  Fri 1 CANCELLED Stockies Cockies - sponsored tournament CANCELLED
  Sat 2 Free day, also final qualify for Handicap Champs
  Matarua 2 day tournament
  Sun 3 Matarua 2 day tournament
  Sat 9 1st round Handicap Champs
  Sat 16 Semi final Handicap Champs
  Sun 17 Paparoa Open
  Sat 23 Final Handicap Champs over 27 holes
  Sun 24 Cowbell Paparoa
  Sun 31 36th Frothblowers & Temperance Cup
 
JUNE
  Sat 6 Free day
  Sat 13 Free day
  Sat 20 Jack Parsons Trophy - best net 
  2nd round Peters Putts
  Sat 27 Drop a Club Day normal Handicap with 14 clubs (Handicap goes out one shot
      for every 2 clubs less carried ie putter and 3 clubs = 5 shots)
 
JULY
  Sat 4 Two Ball Competition - walk nine holes playing 2 balls
  Sat 11 City & Country Day
  Mid season meeting at 11.00am, City versus Country teams.  Best 5 stableford
      scores from each team determines winner
  Sat 18 1st round Eclectic Competition - sponsord by Wellsford 4 Square
  Sat 25 2nd round Eclectic Competition
  3rd round Peters Putts
AUGUST
  Sat 1 Net 1st Round
  Sat 8 Net 2nd Round
  Sat 15 Irish Stableford & Canadian Foursomes
  Sat 22 Free day
  Sat 29 Mick Wilkie Trophy
SEPTEMBER
  Sat 5 Sun 6 Stroke Play Championship
  Senior, Intermediate, Junior, D Grade, Silver & Bronze - to be eligible to compete
      in these championships members should have participated in at least 4 previous
      club day competitions this season
  Sat 12 Sun 13 Stroke Play Championship - best net winners over 2 rounds
  Sat 19 Ambrose Tournament - sponsored by Ballance Fertiliser
  Sat 26 Final round Peters Putts - best 3 putting scores over 4 rounds
 
OCTOBER
  Sat 3 Sun 4 Qualifying rounds Mens & Womens Open Championships - top 4 qualify
  Sun 4 Matarua Mens Open - 18 holes
  Sat 10 Semi finals Open Match Play 
  Sun 11 Paparoa Mens Open - 18 holes
  Sat 17 Final Open Match Play - over 27 holes
  Sun 18 Waiotira Mens Open - 18 holes
  Sat 24 Old Fellas versus Young Turks
  Sat 31 Stableford
 
NOVEMBER
  Sat 7 & Sun 8 Free day
  Sun 8

Tapora Spring Tournament Mixed - sponsors to be confirmed

Tapora Spring Tournament

62 players on a real beautiful Spring day.
Sponsored by local life members - Malcolm Smith, Peter Cannell, Wally and Edith McConnell.
Additional prises from Farmlands Wellsford.

RESULTS:

Nett Overall Winner - C.Tito Trophy - Colin Hodgson 63 nett

Womens

Gross - Christine Crow
Nett - Angela Robinson
Stableford - Esta Adams, Barbara Hannah, Robyn Bonnington

Men
Division 1 Gross - Gary Hangridge
Runner up - Greg Brown
Nett - Paul Gatehouse, Runner up - Des Chitty, Peter Matich

Stableford
Kelvin Harnet, Greg Chisnall, Craig Brown, Dale Wewege,

Division 2
Gross - Bernie Brown, runner up - Keith Norburn
Nett - Colin Hodgson, runner up - Bob Hilton

Stableford
Craig Fergus, Cameron Smith, Marty Webb


  Sat 14 Stableford with Twilight option
  Sun 15 Champ of Champs - Mangawhai
  Sat 21 Bring a Buddy Day (Twilight)
  Sat 28 Stableford
DECEMBER
  Sat 5 5 holes qualifying best Stableford - tee off 11.00am
  Prize Giving 12.30pm / AGM 1.00pm
 

Shoot out holes to follow AGM

 

CLUB OFFICIALS:
President:    Mike Fletcher 423 9424
Secretary:    Liz King 422 1953
Captain:    Kelvin Harnett 423 8965
Treasurer:    Edith McConnell 422 1822
Clubhouse: 422 1846

NOVEMBER

Winners list from last Sunday 2nd November mixed tournament .
Tapora Golf Course looked at it’s best for our Spring tournament again well supported by visitors from our northern neighbouring nine hole clubs . This year’s prize table was provided by the Club’s life members . Thanks to Malcolm Smith , Bill Hughes , Peter Cannell and Wally and Edith McConnell .
Major prize and bragging rights for the year go to Gilbert DeGroot who won the Chum Tito memorial trophy on a count back from Kenny Finlayson both with 64 netts Best gross Gary Langridge
1st Division winners Paul Gatehouse K Harnett  B Salter C Fergus A Swadling and W Clarke 2nd Division Gross G Orford other winners C Fenny T Laing B Trewhella R Brookes C Hodson B Robertson
B Browne Ladies winners C Crow B Hannah and E Adams . nearest pins R Orford R Brookes and E Adams

DECEMBER